Koninklijke Nederlandse Organisten Vereniging

Orgelkunst & Internet februari 2005

Op de gekste plaatsen van internet kom je soms berichten tegen die met orgels en orgelmuziek te maken hebben. Zo werd ik onlangs geattendeerd op de website van de Duitse krant Die Welt www.welt.de
Een vaste rubriek van Die Welt is het stukje van redacteur Hans Zippert: onder het motto Zippert zappt doet hij verslag van zijn ‘zapp- en surftochten’ langs televisie en internet.
Zippert luidde 2004 uit met een artikeltje over de noodzaak tot bezuinigen bij kerken. ‘Het verhuren van leegstaande godshuizen behoort tot de meest voor de hand liggende overwegingen’, noteerde hij. ‘Met een paar handgrepen is een kerk gemakkelijk in een moskee of een “Edekavers- paradijs” te veranderen. Maar de voorstellen van adviesbureaus gaan nog verder: kerken moet hun productieproces slanker maken en onrendabele filialen dienen gesloten te worden.’ Ook het vermaarde bureau McKinsey passeert Zipperts badinerende revue: ‘Het adviseert de kerkelijke bijdrage van de gelovigen te verhogen en vervolgens de kerken tot “zielvertroetelcentra” te verbouwen, compleet met biechtsauna en wijwaterwhirlpool.’
Tja. In feite loopt Zippert achter de feiten aan: in Nederland weten we allang hoe (on)geschikt kerken zijn als supermarkten, appartementcomplexen en gymzalen. Toch is wat hij schrijft actueel: de komende jaren zullen ook in ons land weer veel kerken gesloten worden.
Dat Zippert niet bedenkt dat daarbij orgels tussen wal en schip zullen vallen, is wat mij betreft het zuurste detail van zijn stukje. Vooral omdat hij de enige journalist niet is met een wat dat betreft beperkt perspectief: orgels lijken ook in de Nederlandse media langzamerhand als in een zwart gat uit beeld te verdwijnen.
Waarom? McKinsey zou het wel weten: orgelberichten genereren geen omzet.
Dat is inmiddels zelfs voor Trouw, ooit geïnteresseerd in orgelcultuur maar inmiddels ‘misschien wel de beste krant van Nederland’, reden om dito oogkleppen op te zetten. Zipperts tekst is te lezen op www.welt.de/data/2004/12/29/381031.html

[Hans Fidom]