Orgelkunst & Internet november 2002
Soms kom je de meest onverwachte dingen op de meest onverwachte momenten tegen - juist wie regelmatig over de woeste baren van het wereldwijde web surft, weet wat ik bedoel. Meestal betreft het onzin of gegevens die wel interessant lijken maar zo matig gedocumenteerd zijn dat ze evenmin veel waarde hebben. Des te groter is de verrassing als je iets aantreft wat gewoon aardig is en bovendien het vermelden waard.
Bij het redigeren van de reacties op Ibo Ortgies' artikel over de vraag of Schnitger-orgels de juiste instrumenten zijn voor de temperatuur die de Italiaan Vallotti ontwikkelde (zie het ORGEL 2002/5 en 2002/6), overkwam mij
dat. Ik raadpleegde onder meer de website van de Duitse
Arp-Schnitger-Gesellschaft. Tot mijn plezier stond daar een link die nieuwsgierig maakte:
'Arp Schnitger Stern'. Een klik verder bleek op 27 april van dit jaar een
planetoïde naar de orgelmaker te zijn genoemd! Ik citeer (vertaald uit het Duits):
'Dr. F. Börngen uit Jena-Isserstedt ontdekte in 1991 in de sterrenwacht van Thüringen in Tautenburg een
asteroïde, die het nummer 29203 kreeg. Op 27 april 2002 kreeg deze planetoïde op voorstel van de ontdekker de naam van Schnitger.' Als verklaring bij de naam (zoals die bij elke sterrennaam wordt gegeven) staat onder meer dat Schnitger de 'belangrijkste vertegenwoordiger van de orgelbouw in Noord-Europa in de barok was', dat zijn orgels in Hamburg en Groningen de grootste van zijn tijd waren en dat bouwwijze en klank van zijn instrumenten vele andere orgelbouwers als voorbeeld dienden.
Overigens is de site van de Gesellschaft ook in andere opzichten prikkelend. Zo staat bij het overzicht van bewaard gebleven Schnitger-orgels bijvoorbeeld dat het instrument in Uithuizen gerestaureerd is en zich in originele toestand bevindt. Natuurlijk is het overzicht slechts schematisch van opzet en mag niet verwacht worden dat allerlei details uitvoerig aan de orde komen - maar ik kan me toch niet aan de indruk onttrekken dat tenminste Ibo Ortgies het daar niet helemaal mee eens is. Ik zou zeggen: lees de discussie naar aanleiding van zijn artikel van in het huidige nummer van het ORGEL en vorm uw oordeel. Nu we weten dat we verlicht worden door een
Schnitger-ster, gaat dat bij een ingewikkeld onderwerp als dit ongetwijfeld gemakkelijker dan vroeger.
www.arp-schnitger.de
Hans Fidom fidom@bart.nl